Dinlenme anında görülen titremelere dikkat

Dinlenme anında görülen titremelere dikkat

65
0
PAYLAŞ

Dinlenirken titremelere dikkat edin

Parkinson hastalığının en yaygın semptomlarından biri istirahatte titremedir. Zamanla bu titremeleri hareketlerde yavaşlama ve (postüral dengesizlik) duruş gibi şikayetler de takip edebilir.

İnsanlarda pek çok vakada titreme görülebildiğini hatırlatmak için, Parkinson Hastalık ve Hareket Bozuklukları Merkezi (PARMER), Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Ali Zırh, bu fenomenin en sık el titremesi olarak görülmesine rağmen vücudun bir yarısında, kol ve bacakta ve bazı durumlarda vücudun her yerinde görülebildiğini açıkladı.

Dinlenirken titremekten sakının #1

“HAREKETLERDE VE YÜZ ÇİZGİLERİNDE YAVAŞLAMA”

Doç. DR.Ali zırh, “Parkinson titremesi istirahatte ve genellikle ileri yaşlarda ortaya çıkar. Parkinson, beyinde “dopamin” üreten nöronların kaybı ve buna bağlı olarak bu maddenin azalması sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Hastalığın en tipik belirtilerinden biri, vücudun bir tarafında oluşan ve “para sayma” olarak bilinen istirahat tremorudur. Bu bulgulara hareketlerde yavaşlama, yüz hatlarında donukluk, “maskeli yüz” olarak bilinen yüz durumu, küçük adımlarla öne eğilme gibi başka bulgular da eklenebilir. Titreme genellikle yaşlı hastalarda görülür. kullanılan cümleler.

Çok sık görülen bir diğer titreme durumu ile ilgili olarak Doç. Dr. Ali Zırh şöyle devam etti: “Vücut bir iş yaparken, örneğin eller havaya kaldırıldığında ve tutulduğunda, ancak dinlenmediğinde meydana gelen titremelerdir. Neredeyse yarısı aileseldir ve genç aile üyelerine aktarılabilir. Kalıtsal yol Bu gruptaki tremor “Essentialer Tremor” başlığı altında incelenmekte ve Parkinson hastalarına göre daha erken yaşlarda görülebilmektedir. diğerlerinden daha şiddetlidir. Bu tür titreme genellikle felç veya şiddetli kafa travması sonrasında veya multipl skleroz gibi sinir sistemi hastalıklarından sonra görülür.

Dinlenirken titremeye dikkat # 2

“Titremelerin Neden Olduğu Hastalıklarda ‘BEYİN HIZI’ YÖNTEMİ”

Prof. DR.’ye göre Armor, titreme tedavisi hakkında şunları söyledi: “Parkinson gibi hareket bozuklukları ve titreme ile ortaya çıkan diğer tüm titremelerin ilk tedavisi ilaç tedavisidir. Bu hastalıkları tedavi ederken, örneğin yıllardır kullanılan ilaçlara karşı tolerans geliştirirken veya yüksek doz ve uzun süreli ilaç tüketimine bağlı yan etkilerin ortaya çıkması durumunda. Ameliyat bunu durduramazsa, beyin pilleri bu hastaların yaşam kalitesine önemli katkı sağlayabilir. Kalp pili cerrahisi, hasta bu işlemleri yaparken beyne yerleştirdiğimiz ince elektrotlar ile hastalıktan sorumlu bölgelere elektrik akımı vererek hastalığın semptomlarını düzeltmeye çalıştığımız tıp dilinde “nöromodülasyon” dediğimiz bir tedavidir. uyanık, birbirleriyle konuşuyor ve birbirlerine yardım ediyor. Sunduğumuz bu tedavi sayesinde sosyal hayattan kopmuş ve hayatını başkalarının yardımıyla sürdürmek zorunda kalan hastaların çoğu günlük hayatlarına dönebilmekte ve bağımsız yaşayabilmektedirler; önemli bir kısmı da işlerini yeniden yapma şansı buluyor.”

Dinlenirken titremelere dikkat edin

Dinlenirken titremelere dikkat edin

Parkinson hastalığının en yaygın semptomlarından biri istirahatte titremedir. Zamanla bu titremeleri hareketlerde yavaşlama ve (postüral dengesizlik) duruş gibi şikayetler de takip edebilir.

İnsanlarda pek çok vakada titreme görülebildiğini hatırlatmak için, Parkinson Hastalık ve Hareket Bozuklukları Merkezi (PARMER), beyin ve sinir cerrahisi uzmanı Doç. Dr. Ali Zırh, bu fenomenin en sık el titremesi olarak görülmesine rağmen vücudun bir yarısında, kol ve bacağında ve bazı durumlarda tüm vücutta görülebildiğini açıkladı.

Dinlenirken titremekten sakının #1

“HAREKETLERDE VE YÜZ ÇİZGİLERİNDE YAVAŞLAMA”

Doç. DR.Ali zırh, “Parkinson titremesi istirahatte ve genellikle ileri yaşlarda ortaya çıkar. Parkinson, beyinde “dopamin” üreten nöronların kaybı ve buna bağlı olarak bu maddenin azalması sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Hastalığın en tipik belirtilerinden biri, vücudun bir tarafında oluşan ve “para sayma” olarak bilinen istirahat tremorudur. Bu bulgulara hareketlerde yavaşlama, yüz hatlarında donukluk, “maskeli yüz” olarak bilinen bir yüz durumu, ileriye doğru küçük adımlarla yürüme gibi başka bulgular da eklenebilir. Titreme genellikle yaşlı hastalarda görülür. kullanılan cümleler.

Çok sık görülen bir diğer titreme durumu ile ilgili olarak Doç. Dr. Ali Zırh şöyle devam etti: “Vücut bir iş yaparken, eller havaya kaldırıldığında ve tutulduğunda olduğu gibi, ancak dinlenmediğinde meydana gelen titremelerdir. Neredeyse yarısı aileseldir ve genç aile üyelerine aktarılabilir. Kalıtsal yol Bu gruptaki tremor “Essentialer Tremor” başlığı altında incelenmekte ve Parkinson hastalarına göre daha erken yaşlarda görülebilmektedir. diğerlerinden daha şiddetlidir. Bu tür titreme genellikle felç veya şiddetli kafa travması sonrasında veya multipl skleroz gibi sinir sistemi hastalıklarından sonra görülür.

Dinlenirken titremeye dikkat # 2

“Titremelerin Neden Olduğu Hastalıklarda ‘BEYİN HIZI’ YÖNTEMİ”

Prof. DR.’ye göre Armor, titreme tedavisi hakkında şunları söyledi: “Parkinson gibi hareket bozuklukları ve titreme ile ortaya çıkan diğer tüm titremelerin ilk tedavisi ilaç tedavisidir. Bu hastalıkları tedavi ederken, örneğin yıllardır kullanılan ilaçlara karşı tolerans geliştirirken veya yüksek doz ve uzun süreli ilaç kullanımına bağlı yan etkilerin ortaya çıkması durumunda. Ameliyat bunu durduramazsa, beyin pilleri bu hastaların yaşam kalitesine önemli katkı sağlayabilir. Kalp pili cerrahisi, hasta bu işlemleri yaparken beyne yerleştirdiğimiz ince elektrotlar ile hastalıktan sorumlu bölgelere elektrik akımı vererek hastalığın semptomlarını düzeltmeye çalıştığımız tıp dilinde “nöromodülasyon” dediğimiz bir tedavidir. uyanık, birbirleriyle konuşuyor ve birbirlerine yardım ediyor. Sunduğumuz bu tedavi sayesinde sosyal hayattan kopmuş ve hayatını başkalarının yardımıyla sürdürmek zorunda kalan hastaların çoğu günlük hayatlarına dönebilmekte ve bağımsız yaşayabilmektedirler; önemli bir kısmı da işlerini yeniden yapma şansı buluyor.”

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK