Karaciğer 1 haftada eski kapasitesine dönebiliyor

Karaciğer 1 haftada eski kapasitesine dönebiliyor

66
0
PAYLAŞ

Karaciğer 1 haftada eski kapasitesine dönebilir

Vücudumuzun hayati organlarından biri olan karaciğer, kendini yenileme özelliği ile canlı vericiden yapılan nakillerle her yıl on binlerce hayat kurtarmaktadır. Nakil prosedürlerinin yanı sıra, uygun şekilde tedavi edilirse kısa sürede kendi kendine iyileşme yeteneğine de sahiptir.

Vücuttaki birçok şeyi dengeleme yeteneğine sahip bu büyük organa gerçekten iyi bakabilir miyiz? Karaciğer kendini yenileyebilen tek iç organ olduğu için Prof. DR. Onur Yaprak konuyla ilgili bilgiler paylaştı.

Karaciğer 1 haftada eski kapasitesine dönebilir #1

MİTOLOJİDE DE OYNAMAKTADIR

Prof. DR.Leaf, yaralanma, ameliyat, alkol veya ilaç zehirlenmesi ve virüslerden zarar gören karaciğerin hücreleri bölünmeye ve büyümeye ittiğini açıkladı. “Bu fenomen karaciğer rejenerasyonu olarak bilinir ve hatta Yunan mitolojisinde bahsedilir. Mitolojiye göre, gündüzleri kartal tarafından yenen ölümsüz Prometheus’un karaciğeri, geceleri kendini yeniler. (Prometheus, Zeus tarafından her gün bir dağdaki kartal tarafından karaciğerini yemeye mahkûm edildi. Karaciğeri, Zeus’un oğlu Herakles kartalı öldürüp Prometheus’u kurtarana kadar yenilenecekti.) İnsanlar karaciğerin yenilenmesini uzun zamandır biliyor olsalar da, 1900’lü yıllarda karaciğer rejenerasyonunun resmi olarak araştırıldığı ve tüm memelilerde meydana geldiği keşfedilmemiştir. Karaciğer rejenerasyonunu incelemek için Higgins ve Anderson, 1931’de sıçanlar üzerinde karaciğerin en büyük iki lobunun dikkatlice çıkarıldığı bir deney yaptılar. Yüzde 70’i alınan sıçan karaciğerinin 7 gün içinde normal boyutuna döndüğünü buldular. Aslında kuyruğunu kaybettiğinde tekrar büyüyen bir kertenkele kadar kolay değil.” dedi.

Karaciğer 1 haftada eski kapasitesine dönebilir #2

3 AŞAMADA YENİLENDİ

Karaciğerin geri kalan kısmındaki hücrelerin hızla çoğaldığını söyleyerek hem fonksiyonel hem de fiziksel olarak büyüyorlar. DR. Blatt şöyle devam etti: “Karaciğer yenilenmesi yani kendini yenileme süreci üç aşamada gerçekleşir. Bu süreçte tüm hücreler bir ekip olarak birlikte çalışır ve birbirleriyle iletişim kurar. Bu iletişim, karaciğer hücrelerine bölünmelerini ve çoğalmalarını söyleyen sinyaldir. Karaciğer hasarı tespit ettikten dakikalar sonra, karaciğer hücrelerinin çekirdeklerindeki genler, hücreleri bölünmeye hazırlamak için sinyaller gönderir. Bu, başlangıç ​​aşaması olarak bilinir. İkinci adımda, karaciğer hücreleri daha sonra bölünür. Hücre bölünmesi, karaciğer orijinal boyutuna dönene kadar devam eder, ardından sonlandırma aşamasına ulaşılır ve karaciğer hücreleri bölünmeyi durdurur. Karaciğerin kendi kendine hücre çoğalmasını başlatması ve yeterli bir noktada durması vücudumuzun eşsiz yapısının çok somut ve etkileyici bir örneğidir.”

Karaciğer 1 haftada eski kapasitesine dönebilir #3

YENİLENEBİLİR TEK ORGAN

Prof. Dr.Ehrenblatt, “Karaciğer vücudumuzda kendini yenileyebilen tek iç organdır. Karaciğerin yanı sıra vücudumuzdaki deri ve bağırsaklar da daha basit ve farklı bir mekanizma ile kendini yeniler. Bu organlarda yenilenme, karaciğer yenilenmesi gibi etkileyici bir mekanizma ile değil, farklı bir şekilde gerçekleşir. Karaciğerin günümüzde kendini yenileyebilme özelliği, canlı vericiden yapılan nakillerde her yıl on binlerce hayat kurtarmakta ve ülkemiz gibi organ bağışının yetersiz olduğu bölgelerde karaciğer parçası kullanılarak organ nakilleri yapılmaktadır. Karaciğerin bir kısmının cerrahi olarak çıkarılmasından saatler sonra yüzlerce gen aktive olur, büyüme faktörleri ve sitokinler salgılanır ve hücre çoğalmasından haftalar sonra karaciğer yeterli büyüklüğe ulaştığında, büyüme süreci çeşitli sitokinlerin salgılanmasıyla sona erer. Canlı vericiden karaciğer nakli sonrası yapılan çalışmalarda, kalan karaciğerin çok hızlı büyüdüğü ve 1-2 hafta sonra iki katına çıktığı, daha sonra büyümenin durduğu tespit edildi. Karaciğerin büyümeye devam etse bile fonksiyonel durumuna geri dönmesi ve eski kabiliyetine hemen kavuşması sadece bir hafta sürer.” değerlendirmesini yaptı.

Prof. DR. Onur Yaprak, karaciğerin kendini yenileme yeteneğinin kişiden kişiye farklılık gösterip göstermediğini şöyle ifade ediyor: “Karaciğer hasar gördüğünde kendini belli bir oranda yenileme yeteneğine sahiptir. Ancak hasar bir seviyeyi geçtikten sonra karaciğer bu yenilenmeyi gerçekleştirme yeteneğini kaybeder. Yaşlı insanlarda, diyabetli veya yağlı karaciğerli kişilerde karaciğerin yenilenme yeteneği sınırlıdır. Bunun dışında karaciğere giren kan miktarı ve sitokin miktarı da yenilenme hızını etkileyen faktörlerdir.

Karaciğer 1 haftada eski kapasitesine dönebilir

Karaciğer 1 haftada eski kapasitesine dönebilir

Vücudumuzun hayati organlarından biri olan karaciğer, kendini yenileme özelliği ile her yıl canlı donör nakillerinde on binlerce hayat kurtarmaktadır. Nakil prosedürlerinin yanı sıra, uygun tedavi de kısa sürede iyileşme yeteneğine sahiptir.

Vücuttaki birçok şeyi dengeleme yeteneğine sahip bu büyük organa gerçekten iyi bakabilir miyiz? Karaciğer kendini yenileyebilen tek iç organ olduğu için Prof. DR. Onur Yaprak konuyla ilgili bilgi paylaştı.

Karaciğer 1 haftada eski kapasitesine dönebilir.

MİTOLOJİDE DE OYNAMAKTADIR

Prof. DR.Leaf, yaralanma, ameliyat, alkol veya ilaç zehirlenmesi, virüs nedeniyle hasar gören karaciğerin hücreleri bölünmeye ve büyümeye ittiğini belirtti. “Bu fenomen karaciğer rejenerasyonu olarak bilinir ve hatta Yunan mitolojisinde bahsedilir. Mitolojiye göre, gündüzleri kartal tarafından yenen ölümsüz Prometheus’un karaciğeri, geceleri yenileniyormuş. (Prometheus, Zeus tarafından bir dağdaki kartal tarafından karaciğerini her gün yemeye mahkûm edildi. Karaciğeri, Zeus’un oğlu Herakles kartalı öldürüp Prometheus’u kurtarana kadar yenilenecekti.) İnsanlar karaciğerin yenilenmesini uzun zamandır biliyor olsalar da, 1900’lü yıllarda karaciğer rejenerasyonunun resmi olarak araştırıldığı ve tüm memelilerde meydana geldiği keşfedilmemiştir. Karaciğer rejenerasyonunu incelemek için Higgins ve Anderson, 1931’de sıçanlar üzerinde karaciğerin en büyük iki lobunun dikkatlice çıkarıldığı bir deney yaptılar. Yüzde 70’i alınan sıçan karaciğerinin 7 gün içinde normal boyutuna döndüğünü buldular. Aslında kuyruğunu kaybettiğinde tekrar büyüyen bir kertenkele kadar kolay değil.” dedi.

Karaciğer 1 haftada eski kapasitesine dönebilir #2

3 AŞAMADA YENİLENDİ

Karaciğerin geri kalan kısmındaki hücrelerin hızla çoğalarak hem fonksiyonel hem de fiziksel olarak büyüdüğüne işaret eden Prof. DR. Blatt, şöyle devam etti: “Karaciğer yenilenmesi yani kendini yenileme süreci üç aşamada gerçekleşir. Bu süreçte tüm hücreler bir ekip olarak birlikte çalışır ve birbirleriyle iletişim kurar. Bu iletişim, karaciğer hücrelerine bölünmelerini ve çoğalmalarını söyleyen sinyaldir. Karaciğer hasarı tespit ettikten dakikalar sonra, karaciğer hücrelerinin çekirdeklerindeki genler, hücreleri bölünmeye hazırlamak için sinyaller gönderir. Bu, başlangıç ​​aşaması olarak bilinir. İkinci adımda, karaciğer hücreleri daha sonra bölünür. Hücre bölünmesi, karaciğer orijinal boyutuna dönene kadar devam eder, daha sonra sonlandırma aşamasına gelinir ve karaciğer hücreleri bölünmeyi durdurur. Karaciğerin kendi kendine hücre çoğalmasını başlatması ve yeterli bir noktada durması vücudumuzun eşsiz yapısının çok somut ve etkileyici bir örneğidir.”

Karaciğer 1 haftada eski kapasitesine dönebilir #3

YENİLENEBİLİR TEK ORGAN

Prof. Dr.Ehrenblatt, “Karaciğer vücudumuzda kendini yenileyebilen tek iç organdır. Karaciğerin yanı sıra vücudumuzun derisi ve bağırsakları da daha basit ve farklı bir mekanizma ile kendini yeniler. Bu organlardaki yenilenme, karaciğer yenilenmesi gibi etkileyici bir mekanizma ile değil, farklı bir şekilde yapılır. Karaciğerin bugün kendini yenileme yeteneği, canlı donör nakillerinde her yıl on binlerce hayat kurtarıyor. Karaciğerin bir kısmının cerrahi olarak çıkarılmasından saatler sonra yüzlerce gen aktive olur, büyüme faktörleri ve sitokinler salgılanır ve hücre çoğalmasından haftalar sonra karaciğer yeterli büyüklüğe ulaştığında, büyüme süreci çeşitli sitokinlerin salgılanmasıyla sona erer. Canlı vericiden karaciğer nakli sonrası yapılan çalışmalarda, kalan karaciğerin çok hızlı büyüdüğü ve 1-2 hafta sonra iki katına çıktığı, daha sonra büyümenin durduğu tespit edildi. Karaciğerin, büyümeye devam etse bile, fonksiyonel durumuna geri dönmesi ve eski kabiliyetine hemen kavuşması sadece bir hafta sürer.” değerlendirmesini yaptı.

Prof. DR. Onur Yaprak, karaciğerin kendini yenileme yeteneğinin kişiden kişiye farklılık gösterip göstermediğini şöyle ifade ediyor: “Karaciğer hasar gördüğünde kendini belli bir oranda yenileme yeteneğine sahiptir. Ancak hasar bir seviyeyi geçtikten sonra karaciğer bu rejenerasyonu gerçekleştirme yeteneğini kaybeder. Yaşlı insanlarda, diyabetli veya yağlı karaciğerli kişilerde karaciğerin yenilenme yeteneği sınırlıdır. Bunun dışında karaciğere giren kan miktarı ve sitokin miktarı da yenilenme hızını etkileyen faktörlerdir.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK