Pandemide hareketsiz kalmak kas kaybını artırdı

Pandemide hareketsiz kalmak kas kaybını artırdı

50
0
PAYLAŞ

Pandemide hareketsiz kalmak kas israfını artırdı

Uzmanlar, covid-19 hastalarının iki gün yatak istirahati ile yüzde 2, bir hafta yatak istirahati ile büyük kas gruplarında yüzde 10 kas kaybı yaşayabileceğini belirtiyor. Konuyla İlgili Görüşler, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Derneği Doç. Dr.Hasan Kerem Alptekin, hastalığın 3-4 haftalık hareketsizlik döneminde kalp atışlarında ortalama 10-15 atımlık artış ve kalp rezervinde azalma olduğunu söyledi.

Alptekin, bu dönemde hastalarda insülin direnci gelişebileceğini, kasların insülin kullanımının bozulabileceğini ve kan şekeri düzensizliklerinin oluşabileceğini vurguladı.

Pandemide hareketsiz kalmak kas kaybını artırdı #1

“GÜNDE ORTALAMA 750 ADIM KURŞUN KAS KAYBI”

8 Eylül Uluslararası Fizyoterapi Günü’nde Fizyoterapi Uzmanı Doç. Dr.Hasan Kerem Alptekin şunları söyledi: “Saatlerce bilgisayar karşısında oturmanın stresi ile birlikte hareketsizliğin insan vücudu üzerindeki olumsuz etkileri gözlemlendi. İmmobilizasyonun etkilerinin kas, kardiyovasküler, endokrin ve sinir sistemleri üzerinde önemli etkileri vardı. Sadece iki gün dinlenme ile kuadriseps (hamstrings) kuvvetinin yüzde 2’sinin kaybolduğu, büyük kas gruplarında bir haftalık yatak istirahati bile yüzde 10 mertebesinde kas kaybına neden olduğu bilinen bir gerçektir. Ayrıca hareketsizlik, kaslar tarafından insülin kullanımının bozulması ve kan şekerindeki düzensizlikler sırasında da insülin direnci gelişir. Dinlenme sadece kas gücü kaybına yol açmaz, aynı zamanda kaslar ve sinir hücreleri arasındaki protein sentezini de olumsuz etkiler. Mitokondrinin (hücreyi oluşturan organellerden biri) işlevlerini sağlıklı bir şekilde sürdürebilmesi için esnek, yüksek yoğunluklu, aerobik egzersizin birlikte yapılması gerekir. Çalışmalar ayrıca sadece ağırlık egzersizlerinin standart ağırlık egzersizlerinin yerini alabileceğini göstermiştir. Sadece 10 günlük hareketsizlikten sonra kas protein yıkımında bir artış gözlemlenebilirken, 2 hafta içinde günde 750 adımlık düşük fiziksel aktivite, hem metabolizmada hem de kas protein sentezinde önemli gerilemelere yol açar. Aksine, 2 hafta boyunca 5.000 adımı aşan ılımlı bir fiziksel aktivite, bu kötü sonuçları bu kadar çabuk tersine çeviremez.”

Pandemi sırasında hareketsizlik artan kas yıkımı # 2

“3-4 HAFTALIK HAREKETSİZLİK KALP HIZINI ARTIRIR”

Alptekin, 2 hafta evde dinlenmenin aerobik kapasitede %7 azalmaya neden olduğunu söyleyerek, covid-19 hastalığı olan kişilerin dinlenme sürelerine de dikkat çekti. Doç. Dr.Hasan Kerem Alptekin “Daha önceki çalışmalarda 3-4 haftalık hareketsizlik döneminde kalp hızında ortalama 10-15 atımlık bir artış ve kalp rezervinde azalma gözlemlendi. Düzenli antrenmanlar 20 ile 25 yaşları arasında maksimum kas hacmi ve kuvvetine ulaşılmasını sağlarken aynı zamanda hayatları boyunca düzenli egzersiz yapan üst düzey sporcular yaşıtlarına göre yüzde 30 daha fazla kas kuvvetine sahip oluyorlar.” bir açıklama yaptı.

Pandemi sırasında hareketsiz yaşam tarzı artan kas kaybı # 3

“EYLEMSİZLİK İNSAN HAYATININ KISA OLDU”

Fizyoterapist Doç. Dr. Hasan Kerem Alptekin, günlük aktivitelerin önemine vurgu yaparak şunları söyledi: “Evde en az 30 dakika ve daha fazla kapalı olduğumuz zamanlarda çeşitli mobil uygulamalar desteği ile günlük fiziksel aktivite seviyemizi korumalıyız. Çünkü hareketsiz zamanlar insanlar için yaşam süresinin kısalmasına neden olur. Çocuklar ve gençler bu dönemi eğlenceli egzersizlerle kolayca atlatabilirler. Aşılar ve azalan vakalarla fiziksel aktivitenin en iyi olduğu açık havada daha fazla zaman geçirmeyi umuyoruz.” aranan. Alptekin, kullandıkları tedavilere de değindi: “Fizyoterapi doktorunun Covid-19 sonrası hastaların takip bakımında ele aldığı konular arasında nefes darlığı semptomlarının azaltılması (akut nefes darlığı), fonksiyon kayıplarının azaltılması, olası komplikasyonların önlenmesi, hastaların korunması, fiziksel fonksiyon, Anksiyete ve depresyonu azaltın ve yaşam kalitesini artırın. Akut enfeksiyonun aktif döneminden sonra (7 gün), özellikle orta-ileri hastalık bulgularında sık yatma ve yatak pozisyonu değiştirme, mobilizasyon (hastayı yatakta ve yatak yanına oturtmak, almaya çalışmak) Devirme masa ile değişen derecelerde ayakta durma pozisyonu), mobilizasyona toleranslı Yürüme yardımı ile progresif yürüme gibi tedavi yöntemleri hastalara önerilmektedir.

Pandemide hareketsiz kalmak kas israfını artırdı

Pandemide hareketsiz kalmak kas israfını artırdı

Uzmanlar, covid-19 hastalarının iki gün yatak istirahati ile yüzde 2, bir hafta yatak istirahati ile büyük kas gruplarında yüzde 10 kas kaybı yaşayabileceğini belirtiyor. Konuyla İlgili Görüşler, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Derneği Doç. Dr.Hasan Kerem Alptekin, hastalığın 3-4 haftalık hareketsizlik döneminde kalp hızında ortalama 10-15 atımlık artış ve kalp rezervinde azalma olduğunu söyledi.

Alptekin, bu dönemde hastalarda insülin direnci gelişebileceğini, kasların insülin kullanımının bozulabileceğini ve kan şekeri düzensizliklerinin oluşabileceğini vurguladı.

Pandemide hareketsiz kalmak kas kaybını artırdı #1

“GÜNDE ORTALAMA 750 ADIM KURŞUN KAS KAYBI”

8 Eylül Uluslararası Fizyoterapi Günü’nde Fizyoterapi Uzmanı Doç. Dr.Hasan Kerem Alptekin şunları söyledi: “Saatlerce bilgisayar karşısında oturmanın stresi ile birlikte hareketsizliğin insan vücudu üzerindeki olumsuz etkileri gözlemlendi. İmmobilizasyonun etkilerinin kas, kardiyovasküler, endokrin ve sinir sistemleri üzerinde önemli etkileri vardı. Sadece iki gün dinlenme ile kuadriseps (hamstrings) kuvvetinin yüzde 2’sinin kaybolduğu, büyük kas gruplarında bir haftalık yatak istirahati bile yüzde 10 mertebesinde kas kaybına neden olduğu bilinen bir gerçektir. Ayrıca hareketsizlik, kaslarda insülin kullanımının bozulması ve kan şekerindeki düzensizlikler sırasında da insülin direnci gelişir. Dinlenme sadece kas gücü kaybına yol açmaz, aynı zamanda kaslar ve sinir hücreleri arasındaki protein sentezini de olumsuz etkiler. Mitokondrinin (hücreyi oluşturan organellerden biri) işlevlerini sağlıklı bir şekilde sürdürebilmesi için esnek, yüksek yoğunluklu, aerobik egzersizin birlikte yapılması gerekir. Çalışmalar ayrıca sadece ağırlık egzersizlerinin standart ağırlık egzersizlerinin yerini alabileceğini göstermiştir. Sadece 10 günlük hareketsizlikten sonra kas protein yıkımında bir artış gözlemlenebilirken, 2 hafta içinde günde 750 adımlık düşük fiziksel aktivite hem metabolizmada hem de kas protein sentezinde önemli gerilemeye yol açar. Aksine, 2 hafta boyunca 5.000 adımı aşan ılımlı bir fiziksel aktivite, bu kötü sonuçları bu kadar çabuk tersine çeviremez.”

Pandemi sırasında hareketsizlik artan kas yıkımı # 2

“3-4 HAFTALIK HAREKETSİZLİK KALP HIZINI ARTIRIR”

Alptekin, covid-19 hastalığı olan kişilerin dinlenme sürelerine de dikkat çekerek, 2 hafta evde dinlenmenin aerobik kapasitede %7’lik bir azalmaya neden olduğunu söyledi. Doç. Dr.Hasan Kerem Alptekin “Daha önceki çalışmalarda 3-4 haftalık hareketsizlik döneminde kalp hızında ortalama 10-15 atımlık bir artış ve kalp rezervinde azalma gözlemlendi. Düzenli antrenmanlar 20 ile 25 yaşları arasında maksimum kas hacmi ve kuvvetine ulaşılmasını sağlarken aynı zamanda hayatları boyunca düzenli egzersiz yapan üst düzey sporcular yaşıtlarına göre yüzde 30 daha fazla kas kuvvetine sahip oluyorlar.” bir açıklama yaptı.

Pandemi sırasında hareketsiz yaşam tarzı artan kas kaybı # 3

“EYLEMSİZLİK İNSAN HAYATININ KISA OLDU”

Fizyoterapist Doç. Dr. Hasan Kerem Alptekin, günlük aktivitelerin önemine vurgu yaparak şunları söyledi: “Evde en az 30 dakika ve daha fazla kapalı olduğumuz zamanlarda çeşitli mobil uygulamalar desteği ile günlük fiziksel aktivite seviyemizi korumalıyız. Çünkü hareketsiz zamanlar insanlar için yaşam süresinin kısalmasına neden olur. Çocuklar ve gençler bu dönemi eğlenceli egzersizlerle kolayca atlatabilirler. Aşılar ve azalan vakalarla fiziksel aktivitenin en iyi olduğu açık havada daha fazla zaman geçirmeyi umuyoruz.” aranan. Alptekin, kullandıkları tedavilere de değindi: “Fizyoterapi doktorunun Covid-19 sonrası hastaların takip bakımında ele aldığı konular arasında nefes darlığı semptomlarının azaltılması (akut nefes darlığı), fonksiyon kayıplarının azaltılması, olası komplikasyonların önlenmesi, hastaların korunması, fiziksel fonksiyon, Anksiyete ve depresyonu azaltın ve yaşam kalitesini artırın. Akut enfeksiyonun aktif döneminden sonra (7 gün), özellikle orta-ileri hastalık bulgularında sık yatma ve yatak pozisyonu değiştirme, mobilizasyon (hastanın yatakta ve yatak yanına oturması, hareket etmeye çalışması) Ayakta durma pozisyonu alın) değişen derecelerde bir Devirme masası ile), mobilizasyona toleranslı Yürüme yardımı ile progresif yürüme gibi tedavi yöntemleri hastalara önerilmektedir.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK