Fatih Terim: Bu hareketleri hakemin yanına kar bırakmayacağız

Fatih Terim: Bu hareketleri hakemin yanına kar bırakmayacağız

153
0
PAYLAŞ

Fatih Terim: Bu hamleleri hakemlere bırakmayacağız

Süper Lig’in 17. haftasında oynanan Galatasaray – Başakşehir maçı 1-1 berabere biterken, sarı-kırmızılı ekip önden 90 dakika öne geçti.

Galatasaray’ın yardımcı antrenörü Necati Ateş ve 23 yaşındaki orta saha oyuncusu Berkan Kutlu’nun maçın hakemi Zorbay Küçük hakkında yaptığı açıklamalar futbol kamuoyundan büyük tepki aldı. Berkan, Zorbay Küçük’ün Kerem Aktürkoğlu’na “yalancı” dediğini, Necati Ateş ise tecrübeli hakemin “mızrak” söylemi kullandığını vurguladı.

Penaltı vuruşu nedeniyle maçın ardından basın toplantısı yapamayan Fatih Terim açıklamalarda bulundu.

“Koridorda bir şey oldu”

Terimlerin açıklamalarında, Cezalı olduğum için alt katta değildim. Biliyorsunuz ceza alırsak soyunma odasına giremezsiniz, dakikalar, saniyeler sayılır. 3 saniye önce girerseniz girdiğimde sorun oluyor. Yani futbolun önemli oyuncularını sadece tekmeleyen değil, futboldan uzaklaştıran bir zihniyetimiz var.Aşağı indim.Açıkçası koridorda bir şey oldu.Maalesef dün yine maçı engelleyen bir hakem performansı gördük. alışkınlar…

Bazıları umarım bu yayını ve cevaplarımı bekliyor. Daha fazla ceza almam için fırsat bekleyenler var. Galatasaray’ı tablodan atmaya hazır olanlar var. Kim alacak bilmiyorum. Sana bu fırsatı vermeyeceğim. Yani, cezalandırılma fırsatından vazgeçmeyeceğim. Bu yüzden dikkatli olmaya çalışıyorum.

Sezon boyunca aynı performanslar hakkında alınan farklı kararlara geliyoruz. Başakşehir maçı hakemi hakkında birkaç şey söylemek gerekiyor. Nasıl bir psikoloji ve zihniyetle ortaya çıktığı hakkında hiçbir fikrim yok. Gece gelip analistlerimizle 1-2 kez daha maçı izledim. Daha kolay analiz ederim. Galatasaray taraftarıyla başından beri olanları paylaşmak istiyorum.

“Hakemin vücut diline dikkat edin”

Sezonun ilk yarısında dün yediğimiz golün ardından oyuncularımızın maçın hakemine limitler dahilinde itirazlarını görüyoruz. herkese soruyorum. Hakemin şu anda beden diline dikkatle bakmasını rica ediyorum. Bir anlık nefret. Bir nefret durumu.

Bu sırada ağzından ‘Go Ulan’ kelimesi çıkıyor. Oyuncumuz bunu duyunca Kerem “Bizimle neden böyle konuşuyorsunuz hocam” diyor ve hemen sarı kart görüyor. Sadece biz değil, dikkatinizi çekenler oldu. Birkaç dakika sonra orta sahada farklı bir pozisyonda Kerem tekrar nedenini soruyor. Hakem tarafından azarlanır. Azarlanır.

İşin ilginç yanı, hakemin bu limiti kendisi bulabilmesi. Devre arasında gelen Kerem, bu sorunu hocalarına anlatır. Hakemin bu konuda söylediklerini konuşuyor. İkinci yarıya giderken Necati Hoca “Nasıl böyle konuşursun?” der ve cevap alır. Hakem “Ben öyle bir şey demedim” diyor. Sonra diyor ki: ‘Benim için kendi oyuncumun söylediği çok önemli’. Hakem ve oyuncular arasındaki doğal diyalog bu. “Oyuncumun cevabı benim için önemli”den sonra hakem “Oyuncunuz bir yalancı” yanıtını verir.

“AYNI ŞEYİ YAPARSANIZ KAÇ OYUN ÖDEME YAPACAĞIZ?”

Ben veya Galatasaray’ı temsil eden biri bir TFF yetkilisine “Yalan söylüyorsun” veya “Hakemin yalancı” derse kaç maç ceza verilir?

Haklarından mahrum etme nerede başlar, cezası nedir? TFF, Kerem’e “yalancı” diyen hakemi maç sonunda tahrik içerikli yanıtının ardından FDT’ye ve Sportmenliğe Aykırı Davranışlara Hakaret başlıklı yazı için Disiplin Kurulu’na sevk edecek mi? Bunu elbette araştıracağız. Geç geldim ama her şeyi dinledim, olayı çok iyi biliyorum. Olayı adli boyuta taşıyacağız.

Haklarından mahrum etme nerede başlar, cezası nedir? Maç sonunda tahrik içerikli tepkinin ardından TFF, Kerem’e “yalancı” diyen hakemi FDT’ye Hakaret ve sportmenlik dışı hareket başlıklı yazı için Disiplin Kurulu’na sevk edecek mi? Bunu elbette araştıracağız. Geç geldim ama her şeyi dinledim, olayı çok iyi biliyorum. Olayı adli boyuta taşıyacağız.

“KAR BIRAKMAYACAĞIZ”

Bu hakemi yargı düzeyinde ve TFF nezdinde şikayet ediyoruz. Kulüp avukatlarımız bugün geliyor. Olayın tüm tanıklarından yazılı ifadeler alacaksınız. Bu prosedürü, bu eylemleri hakemlere bırakmayacağız.

Yarışmanın tüm temsilcileri bu diyaloglara tabidir. Birlikte giderler. Temsilciler, her şeyi tam olarak yazacağız, dedi. Ben biraz farklı sordum. Her şeyi, kurşun kalemi, virgülü, her şeyi kaydedip rapor ettiğin gibi onları da rapor edeceksin dedim. Temsilciler de tanık oldular ve “Gördüklerimizi ve duyduklarımızı yazacağız. Duyduk, dediler. Yapacaklarına inanıyoruz. Stadyum kameraları da çok şey kaydetti.

Bu yalancı olaya tepkiler varsa lütfen burada çok dikkatli olun: İkinci yarıdan hemen önce hakem koridorlardaki oyuncularımıza ve personelimize dönerek ‘Ne yaptığınızı çok iyi biliyorum’ diyor. Her şeyle ilgilenirim. Bu cümleyi her şeyin üstüne koydum. Galatasaray’a ikinci yarıdan önce “Ne yaptığınızı çok iyi biliyorum” dedi. Tepkiyi görünce Arda ile göğüs göğüse gelir ve onu kışkırtır. Bunların hepsi mevcuttur. 10-15 kişiyle görüştüm. “Ne yaptığını çok iyi biliyorum” lafını kullanan ve yüzünde alaycı bir gülümsemeyle koridorda duran ve herkesi kışkırtmaya çalışan bu kişiden nasıl bir liderlik beklediğinizi herkese soruyorum, böyle devam edin. Saniyede 45’i aradı. Şans var mı! Aklında “ne yaptığınızı çok iyi biliyorum” komplosu ile hakemlik yapıyor olabilir mi?

Cezam sona erdikten sonra koridora çıktığımda ve TFF yasal olarak inme talebimi geri çevirmediğinde herkesi tek tek odama sokup sorguladım. Maçtan sonra herkes büyük bir sessizlik içinde odalarına gider. Hakemler de istemiyor. Soyunma odamızın hemen önünde, yönetim ekibimizden bir arkadaşının hakemin kaleciyi uyardığı yönündeki açıklamasına cevaben hakem, “Bunu biz de yapacağız, sonraki maçta yapacağız” dedi. İlk 24. dakikada 90+9 ile rakip takım, “Eğer ona yarın 99 yerine verirsen.” Onu yaparız’ diyor. Alaycı bir şekilde söylüyor. Onun çok güçlü ve rahat olduğunu düşündüğünü hayal edebiliyor musunuz? Hakemler kartlarına konuştukları için kurallarına göre konuşuyorlar. Bu kadar konuşkansanız, maçlardan sonra basın toplantısına gidin. Biraz da VAR kararları hakkında konuşalım. Bu her zaman sorgulanır. Dışarı çık ve konuş. En azından söylemen gerekeni söyle. Herkes bedelini öder. ödemezsin.

Arda dışında herkese sordum. Arda, ‘Kartı bana erken gösterdiniz öğretmenim’ diyor. Cevabı, “Ne var, bana da krampon atmak ister misin?” Arkası dönük ve ellerini kaldırmış. Birçok insan bu olayı kramponlarla unuttu. Ama o arkadaş Arda’ya böyle bir cevap veriyor.” kullanılan cümleler.

Fatih Terim: Bu hamleleri hakemlere bırakmayacağız

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK