Mustafa Reşit Akçay: Allah aşkına aşınızı olun

Mustafa Reşit Akçay: Allah aşkına aşınızı olun

86
0
PAYLAŞ

Mustafa Reşit Akçay: Allah aşkına aşınızı yaptırın

Mustafa Reşit Akçay: Allah aşkına aşınızı yaptırın

TFF 1. Lig takımlarından Kocaelispor’un 62 yaşındaki teknik direktörü Mustafa Reşit Akçay, Nisan ayında önce Kocaeli’nde, ardından Trabzon’da solunum sıkıntısı nedeniyle hastaneye kaldırılmıştı.

Bu süre zarfında ciddi akciğer tutulumu olan Akçay, ventilatör ve kalp-akciğer makinesine (ECMO) bağlı yoğun bakım ünitesinde tedavi altına alındı.

3 aylık zorlu bir tedavi sürecinin ardından Kovid-19’dan kurtulan Akçay, ekibine geri döndü.

Mustafa Reşit Akçay: Allah aşkına 1 numaralı aşınızı yaptırın

“AŞIYI YAPTIRIN”

Şu anda fizik tedavi, nefes egzersizleri ve ilaç kullanmaya devam eden Akçay, insanları aşı olmaya ve önlemlere harfiyen uymaya çağırdı.

Hastanelerdeki tedavisi sırasında yaşadıklarını AA muhabirine gözyaşları içinde anlatan Mustafa Reşit Akçay, 1 Kasım’da Kahramanmaraşspor ile oynanan deplasman maçının ardından kanın kritik seviyelere gelmesiyle kendini yorgun hissettiğini söyledi.

Akçay, kulüp yöneticisinin kendisini hastaneye gitmeye ikna etmek için eşini aradığını ve Trabzon’dan bir doktor arkadaşını aradığını söyledi.

“Hastalanmaya ve hastaneye gitmek zorunda kalmaya dayanamadım. Doktor arkadaşımın ‘Entübe edeceksiniz, hemen hastaneye gidin’ tavsiyesi üzerine sağlık kuruluşuna başvurdum. yoğun bakıma sıra geldi beni yoğun bakıma aldılar orada 1 ay kaldım ecmo makinesine girdim ölümle karşılaştım 6-7 gün hiçbir şey hissetmeden böyle geçti… geldim ciğerlerim makineye bağlıyken bir ECMO makinesinden ölümle karşılaştım, her 10 kişiden biri hayatta kaldı.”

Mustafa Reşit Akçay: Allah aşkına aşınızı yaptırın #2

“Aşı günümü bekliyorum”

Akçay, zor bir süreç geçirdiğini belirtti. “Tuvalete gidemiyorsun, başka biri altını temizliyor, ne yazık ki yoğun bakımda mama yedin. Kolay bir durum değil, lütfen bu aşıyı yaptırın. Kolay değil, başkaları geliyor, kaldırılamıyor. Neden onlarla yüzleşmek istiyorsun? ? Şimdi aşıya git. Aşı günümü bekliyorum, gün sayıyorum.” dedi.

“SAĞLIK ÇALIŞANI ‘SEN YE, BEN TEMİZLEYİM’ DEDİ”

Akçay, yoğun bakımda kaldığı süre boyunca uzun süredir yemek yemediğini ve kalçasını temizleyen görevlilerden utandığını kaydetti.

Bir sağlık uzmanı “Neden yemiyorsun? Yoksa buradan çıkmıyor musun?” Akçay dedi “Sen ye, yap, ben temizleyeyim, diyor sağlık çalışanlarımız. O kadar güzel mi? Bu kişiyi anmak, teşekkür etmek bizim görevimiz. Ben de onun dediğini yaptım, yedim. Yemek yemediğim zaman.” “Seni oradan çıkaramadım. Aşı ol kardeşim neden?” Başkasına zarar vermek, başkasının hayatıyla oynamak kötü bir şey. İnsanların yaşama hakkı senin ruh haline bağlı olamaz.” diyor. İnsanları incitirsen ne özgürlüğü var?” dedi.

Akçay, covid-19 ve bağlantılı hastalıklar nedeniyle yaklaşık 100 gün hastanede yattığının tespit edildiğini belirterek, şunları kaydetti: “Lütfen yapma. Şimdi aşı olmazsan ve tekrar bu hastalığa yakalanırsan, ayıp değil mi? Üçüncü kez hastaneye gitmeli miyim? Allah’ını seviyorsan aşını ol. . Bunu diğer insanlara deneyimleme hakkınız nerede?” kullanılan cümleler.

Mustafa Reşit Akçay: Allah aşkına aşınızı yaptırın #3

KOCAELİSPOR…

TFF 2. Lig play-off finalinde takımı ile Sakaryaspor arasında oynanan maçta oksijen deposuyla takımını takip ettiğini hatırlatan Akçay, işine aşık olduğunu söyledi.

Bazı anları kaçıranların pişman olduğunu ifade eden Akçay, o gün oyuncularıyla birlikte olmak istediğini kaydetti.

Güzel ve geniş bir camiada çalıştığını ifade eden Akçay, Kocaelispor’un taraftarları ve şehri ile geleceğe daha iyi baktığını sözlerine ekledi.

Mustafa Reşit Akçay: Allah aşkına aşınızı yaptırın #4

Mustafa Reşit Akçay: Allah aşkına aşınızı yaptırın

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK